
20 жовтня комісія по дотриманню законодавства щодо використання водного фонду та прибережних захисних смуг в адміністративних межах територіальної громади м. Карлівка у складі 10 чоловік провела огляд берега річки Орчик. Активно взятися за наведення ладу міську владу спонукали численні скарги городян на брак вільного доступу до річки.
На превеликий жаль, комісія виявила дуже багато фактів порушення вимог природоохоронного законодавства при використанні прибережної захисної смуги річки. Значна частина таких порушень стосується самовільного захоплення землі.
Згідно Земельного кодексу України, прибережні захисні смуги встановлюються по берегах малих річок шириною 25 метрів, і розорювання земель, а також садівництво та городництво у прибережних захисних смугах уздовж річок забороняється.
Але, як виявила комісія, власникам садиб біля річки закон не писаний. Подекуди місцеві городники розорали землю мало не до самого Орчика, вважаючи дану територію своєю власністю. Таких порушень було зафіксовано безліч.
Один з мешканців навіть зробив для себе окрему курортну зону, огородившись від сусідів метровим ровом та колючим дротом до самої води, тим самим блокуючи вільний прохід берегом річки.
Та мало того, що такі собі «окупанти» привласнили землю, майже від кожної садиби місцеві жителі викидають сміття на берег річки. Сміття – це в основному листя, гілля дерев та кущів, відходи городництва. Тобто те, що кожен господар може спалити чи розкидати та переорати.
Звісно, не всі мешканці, яким пощастило мати наділ недалеко від Орчика, окуповують й відповідну ділянку берегу річки. Комісія відмітила і ті садиби, біля яких порядок і чистота: земля для городництва зорана в межах норми, а подальша територія акуратно викошена та прибрана.
Що ж стосується нерадивих господарів, які порушують чинне законодавство, то міська рада попереджає, що відповідно до Земельного кодексу України:
Стаття 60. Прибережні захисні смуги
1. Вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.
2. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:
а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів;
б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів;
в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Стаття 61. Обмеження у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах
1. Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
2. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється:
а) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
б) зберігання та застосування пестицидів і добрив;
в) влаштування літніх таборів для худоби;
г) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
ґ) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо;
д) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки.
3. Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
4. Режим господарської діяльності на земельних ділянках прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах встановлюється законом.
А згідно Кримінального кодексу України:
Стаття 197-1. Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво
1. Самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, -
карається штрафом від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
2. Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, -
карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.
3. Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині першій цієї статті, -
карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
4. Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині другій цієї статті, або вчинене особою, раніше судимою за такий саме злочин або злочин, передбачений частиною третьою цієї статті, -
карається позбавленням волі на строк від одного до трьох років.
Тож, якщо мешканці садиб по вул. Лісній все ж таки проігнорують норми законодавства - орган місцевого самоврядування змушений буде вжити заходи щодо притягнення порушників до адміністративної відповідальності.




|